İç çamaşırlarının alt kısımları yani külot ya da stringler ve body şeklinde tek parça olanları standart beden ölçüleri ile sınıflanırlar.

Günümüzde Sütyen ölçüsü 2 değerden oluşur; beden ve cup ölçüsü. Beden ölçüsü vücut büyüklüğü ile ilgiliyken cup ölçüsü
meme büyüklüğünü gösterir. Her kadının bir beden ve cup ölçüsü vardır. Her sütyen modelinde ayrı cuplar üretilmez. B normal cup ölçüsü olarak kabul edilir ve sütyenler genellikle B cup olarak üretilir, eğer sütyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir.

Beden (Göğüs altı) Ölçümü:Giysi ve sütyeninizi çıkartarak mezurayla aynanın önüne geçin. Ellerinizi yana kaldırılarak, Mezuranızın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçirerek göğüs kafesine çepeçevre dolayın ve ölçün. Bu değer sizin bedenin ölçünüzdür.

Cup (Göğüs ucu) ölçümü:Mezurayı gene sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde ancak bu kez göğüs ucundan geçirerek çepeçevre faza sıkmadan dolayın ve ölçün. Bu değerde sizin Cup ölçünüzdür.

Not:Sütyen bedenleri 5cm’lik birimler halinde yükseldiğinden ana birimi 3 cm geçen değerlerde bir alt beden alınmaktadır.

Örneğin beden ölçünüz 77 cm ise kullanmanız gereken sütyen, 75 beden olmalıdır.

BEDEN ÖLÇÜNÜZÜ ÖĞRENİN